Nagy a készülődés a Fejér megyei kis településen, Mohán, ahol immár sokadszor húshagyó kedden (február 9. az idei évben) Tikverőzésre kerül sor. Ez a régi hagyomány korábban jellemző volt több településen is, azonban mára csak Mohán őrzik és az egész település részt vesz a vidám farsangi eseményben. A jelmezeket apáról-fiúra öröklik, vagy épp az ifjak életkorának megfelelően készítik, mert a tikverőzésben betöltött szerep függ az életkortól is :-)
Négy fő alak jellemző a felvonuláson: az ételadományokat begyűjtő és a termékenységi varázslatért felelős lánynak öltözött tikverő, a bohóc, aki vigyáz a "lány tikverőkre" és ügyel arra, hogy senki ne térjen haza tiszta arccal, a szalmakötegekkel kitömött török, akit lökdösnek, csúfolnak és a kéményseprő.
A néphagyomány elnevezése természetesen csak jelképesen idézi fel a tikverést, mely valójában egy termékenységi varázslat, illetve a tél elűzése.
A nap folyamán a beöltözött legények sorra járják a házakat, hogy a tyúkokat "elvarázsolják", illetve begyűjtsék a tojásokat és útközben minden arra járót összekormoznak, a fiatal lányok-asszonyok szoknyája körül pedig tikverő botjukat lengetik. A kormozás a betegségek és gonosz szellemek elűzését szolgálja, a bottal való "verés" pedig a termékenységet.
Majd az este folyamán összegyűlnek a legények és a kapott elemózsiát közösen elfogyasztják, a sok tojásból pedig óriási rántottát készítenek.
foto: ÖKK Fehérvár A hagyomány UNESCO védettséget kapott
Természetesen az eseményen bárki részt vehet, te is részese lehetsz. Ha az idei évben már nem, de jövőre húshagyókedden látogass ki Mohára. Csak ne feledd, a kormozás neked is jár!
Információt a népszokásról a tikverozes.blog.hu oldalon talász.